Distinguished Ag Alumni

Alphabetical

Nels Ackerson

Timothy Adams

Akinwumi A. Adesina

Kamphol Adulavidhaya

William R. Aimutis

David D. Anderson

Walter J. Armbruster

Glenn S. Armstrong

Robert E. Armstrong

W. Dwight Armstrong

Jeffrey G. Arnold

Melissa Ann Ashlock

P. Stephen Baenziger

Tracy A. Baker

Robert W. Baltzell

Antônio Bandeira

Michael J. Beach

Elizabeth A. Bechdol

Tom J. Bechman

Scott C. Beck

Lawrence “Sonny” Beck

Larry E. Becker

Gary C. Bergstrom

Caula A. Beyl

D. William “Bill” Biddle

Steve Bishop

Mark W. Bitz

William T. Boehm

William S. Bowers

Rick L. Brandenburg

Richard A. Brock

Eric A. Brown

Allen Thomas Budd

Dale R. Butcher

Gabriel Cadena-Gómez

Daniel J. Cantliffe

Ronald P. Cantrell

James R. Carpenter

William R. Carteaux

John S. Castrale

Kevin J. Cavanaugh

Janice A. Cervelli Schach

Barbara Chattin

Christie S. Chavis

Gary E. Chenoweth

Russell “Pete” Clark

Joseph Coffey

Charles F. Conner

John Corya

Michael Culy

Gregory W. Curlin

Stanley Curtis

Thomas A. Davis

Alfredo Navarro de Andrade

Gregory W. Deason

Francis “Frank” P. DeGennaro

Malcolm S. DeKryger

Charles J. Dietzen

Jan Doorenbos

David Doster

F. Dominic Dottavio

William Dull

David A. Dull

Robert L. Eddleman

Mamou K. Ehui

Simeon K. Ehui

Kevin L. Eikenberry

Michael A. Emerson

Byron L. Ernest

Burnell C. “Burney” Fischer

McArthur Floyd

Yonas Gizaw

W. Reginald Gomes

Zarrell T.G. Gray

Joann K. Green

Jill Gisele Greene

W. Douglas Griffin

Kun-Liang Guan

Eric J. Gustafson

Roger W. Hadley, II

Richard R. Halderman

Robert R. Halderman

F. Howard Halderman

L. Curtis Hannah

John D. Hardin, Jr.

Marilyn Hartig

Vernon R. Hawkins

David Hettinga

G. William Hoagland

Gary D. Hodgen

Thomas Hoekstra

Douglas Hoerr

Leslie Holland-Bartels

Patricia L. Houghton

Leland R. House

David W. Howell

Paul Ming Hsien Sun

Paul P. Hung

Brad L. Inman

Naim M. Iraki

Michael Jackson

Scott A. Jamieson

Colleen B. Jonsson

Tuajuanda C. Jordan

Michael R. Kanost

Peter J. Kennelly

Mark Kimmel

Chris D. Knight

Lisa Koester

Barb Ariel Kohn

Nancy E. Lange

Mark H. Legan

D. Scott Lineback

Jeffrey M. Luckman

Albert E. Lund

John Madia

Paavo Makinen

O. William Mann

Evandro Chartuni Mantovani

Bret D. Marsh

Jean L. Marx

April C. Mason

Bruce Maunder

Janis E. McFarland

Ted A. McKinney

Robert B. McNamara

L. David Mech

Darrell G. Medcalf

Melak Mengesha

David L. Miers

James R. Moseley

Henry A. Moses

David K. Mueller

John D. Mumford

Barton R. Nelson

John H. Nelson

Mario Nievera

Gustavo A. Nores​

William A. Nuerge

John K. Oelslager​

Reuben J. Olembo

Donald E. Orr Jr.

Charles E. Owubah

Harry L. Pearson

J.B. Penn

Julio A. Penna

Chip Perfect

Ronald L. Phillips

Craig S. Pikaard

L. Daniel Ploper

Gerald A. Powell

Muhammad Abdur Razzaque

Kenda M. Resler Friend

Matthew C. Reynolds

Ronald R. Rice

James Rieth

Roy Riggs

Max T. Rodibaugh

Thomas Roney

Lawrence R. Rueff

Kenneth B. Rulon

Claire Sawyers​

Bruce A. Scherr

Lee E. Schmidt

Kenneth L. Schwab

Robert M. Schweikher

Sue A. Shadley

Henry L. Shands

Bradley T. Sheares

Angela L. Siemens

Sharrann E. Simmons

Steven E. Smith

Lesa G. Sterling Griffiths

Michael Strunk

Max D. Summers

Gene L. Swackhamer

Sue A. Tolin

W. Wayne Townsend

J. Yun Tso

Terry L. Tucker

Del Unger

Larry N. Vanderhoef

Jeffrey J. Veenhuizen

Joseph J. Villafranca

Donald B. Villwock

Edward P. Vondell

Gary M. Weber

Elaine R. Wedral

Fujiang Wen

Robert K. Wichmann

Marion P. Williams

Thomas R. Wiltrout

Mona Baker Wolf

Robert W. Wotzak

Jeremy Xu

Terry Yu-Hsien Yu

Liangli (Lucy) Yu

Jian-Kang Zhu

​​